Oczkiem w Edukację

EDUKACJA na miarę XXI wieku

Umiejętności 4R-K3

„Cztery-ER-KA-trzy”

Jeden z czołowych brytyjskich ekspertów, profesor Guy Claxton, stawia na wzmacnianie umiejętności uczenia się  (Building Learning Power) i uważa, że „kluczową rolą edukacji jest tworzenie entuzjastycznych młodych ludzi nastawionych na uczenie się przez całe życie, którzy nadal będą się rozwijać jako osoby dorosłe w szybko zmieniającym się, dynamicznym świecie. Dlatego uczniowie powinni być zachęcani do wyostrzania swych zmysłów, zadawania pytań i samodzielnego myślenia. I to bez usuwania Szekspira czy też tablicy Mendelejewa z podstawy programu.”

Guy Claxton

 

Profesor Claxton proponuje nastawienie i ucznia i nauczyciela na tzw. 4 x „R”. Każde z tych nastawień omawiam na osobnych stronach, linki poniżej, zapraszam.

RESILIENCE = odporność

RELATING = budowanie relacji (RESPECT = respekt) (prof. Guy Claxton również mówi tu o „reciprocity” czyli wzajemnych relacjach)

REFLECTION = refleksywność

RESOURCEFULNESS = pomysłowość

 

Natomiast 3 x „K” to opanowanie trzech niezbędnych w życiu umiejętności: komunikacji, kooperacji i kompasji.

Umiejętności komunikacyjne są podstawą funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie, i wszyscy to wiemy. Komunikatywność w mowie i piśmie, umiejętność współpracy, kooperacji i pracy w zespole to niezbędne umiejętności poszukiwane przez wielu pracodawców, którzy również cenią sobie umiejętność budowania relacji z innymi. A tę buduje się poprzez kompasję, czyli empatię połączoną z respektem dla siebie i innych, dla swojej pracy i dla wkładu pracy innych.

O tych globalnych umiejętnościach „Cztery-ER-KA-trzy” czytam w najnowszych artykułach anglojęzycznych i opisuję je we wpisach blogowych.

Zapraszam do lektury.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: